Utp ethernet kábel bekötése
UTP, FTP, SFTP bekötési színsorrend
Nyilván mi is jártunk már úgy, hogy bosszankodtunk, mert a csatlakozó fej miatt nem tudtuk áthúzni az internet kábelt a kábelcsatornán, vagy meg kellett vennünk a hosszabb 20 méteres szerelt kábelt, azért mert mondjuk a 10 méteres pont rövid volt.
Ezen problémák elkerülése végett született a cikk, hogy olcsón és egyszerűen tudjunk olyan hosszú kábelt készíteni, amilyen tetszik. Kitérünk még az UTP, FTP, SFTP jelölés különbségekre illetve a "Cat" kategória rendszer részleteire.
Tartalomjegyzék:
Bekötési színsorrend
Szükséges eszközök
Cat kábel jelölések
A hálózatoknál használt adatkábelek típusairól nagyon kevés információ áll rendelkezésre az interneten, emiatt lehet, hogy a vásárlók egy része nem eléggé tájékozott a különbségekről. Sokszor a jelölések ugyanazon szinonímákat használják, viszont felépítésileg teljesen eltérhetnek egymástól, illetve a megfelelő kábel nélkül nem lehet elérni a kívánt maximális sebességet.
Ezzel az összegzéssel ismerjük meg az egyes adatkábelek közötti eltéréseket és legyünk tisztában szabvány jelöléseikkel.
(Fontos! A ’/’ előtti kód mutatja a közös árnyékolás kialakítását. A ’/’ utáni kód az érpárok árnyékolását jelöli.)
U/UTP (Unshielded / Unscreened Twisted Pair)
Árnyékolatlan (Unshielded/unscreened), csavart érpáras kábel. Ez a legismertebben ismert kábeltípus, átlagos szigeteletlen UTP.
U/FTP ( Unshielded / Foiled Twisted Pair)
A főburok és a kábel között nincs árnyékolás, viszont érpáronként fóliával árnyékolt kábel (FTP).
F/UTP (Foiled / Unsreened Twisted Pair)
Teljes felületén fóliával árnyékolt (Foiled), viszont árnyékolás nélküli csavart érpáras kábel (UTP). Ez hasonlít a hagyományos UTP kábelre, viszont a fő burok és a kábel között egy (nagyrészt alumínium) fólia helyezkedik el. Ezt a kábeltípust hívjuk FTP kábeleknek.
S/UTP (Shielded / Unscreened Twisted Pair)
A fő burkolat és a kábel között egy (nagyrészt réz) harisnya háló (braid screen) kapott helyet árnyékolásként, az érpárok árnyékolás nélkül maradtak. Ezt a kábelt szokták STP-nek nevezni, viszont figyelni kell a felépítésére, ugyanis több árnyékolt kábel is ugyanezt a nevet viselheti. Fontos tájékozódni a pontos felépítésről.
SF/UTP (Shielded and Foiled / Unscreened Twisted Pair)
Kétszeresen árnyékolt, harisnyával és fóliával burkolt kábel, az érpárok árnyékolás nélkül maradtak. Ezt is szokták STP kábelnek nevezni. A kétszeres árnyékolása miatt hatékony EMI-védelmet nyújtanak.
F/FTP (Foiled / Foiled Twisted Pair)
Fóliával árnyékolt érpárak és ezeket egy újabb fóliával árnyékolt kábel.
S/FTP (Shielded / Foiled Twisted Pair)
Szőtt harisnya árnyékolással ellátott kábel, amiben az érpárok még fóliával árnyékolást kaptak. Az érpűrokon lévő árnyékolás célja, hogy korlátozza a párok közötti áthallás (crosstalk) mennyiségét.
U/FTP (Unshielded / Foiled Twisted Pair)
Átfogó árnyékolás nélküli kábel, viszont az érpárak fóliával árnyékoltak.
Az árnyékolást segítve szinte mindig használnak egy huzalt, az ún. "drain wire"-t, ami az árnyékolt RJ45 csatlakozók összeszerelését.
Cat kábelek: Mit kell róluk tudni?
Az Ethernet kábeleket sebességük alapján kategóriákba (Cat) sorolják, így könnyebben tudunk válogatni közülük igényeinknek megfelelően. Fontos leszögezni, hogy az összes Ethernet kábel esetében a feltüntetett maximális sebességet legfeljebb 100 méterig képes a kábel nekünk szolgáltatni.
A leghíresebb kategória a Cat5-ös, amit még a mai napig is sokan alkalmaznak sebessége miatt, amit Fast Ethernet-nek is hívnak, ami 100 Mbps-es sebességet is el tud érni. Technikai paraméterekben nincs feltüntetve, viszont a Cat5 is képes Gigabit Ethernet (akár 1000 Mbps)sebességre kb 50 méteres hosszig bezárólag.
A Cat5-öt 2001-ben váltotta a Cat5e, a nevében az "e" az "enchanced", továbbfejlesztett verziót jelzi. Ennél a kábelnél a 4 rézpár teljes mértékben ki van használva, emiatt jobban támogatja a Gigabit Ethernet sebességet, jobb minőségű jelet képes hordozni. Mind a Cat5 és Cat5e kategóriák UTP kábelekre fejlesztették.
A fejlődő gyártási technológiával és jobb anyaghasználattal lehetőséget kapott, hogy teret kapjon a Cat6 és Cat6A, amik alap sebessége 1Gbps-es maradt, viszont képesek voltak az akár 10Gbps-re is.
Kezdve a Cat6-al, elődjéhez viszonyítva 50 méterig képes 10Gbps-es sebességre. Általánosságban őt is UTP kábellel gyártották, viszont egy idő után teret kapott az árnyékolás is ami az FTP kábel előretörését segítette. Ez segítette a minőség javítását és a zavarvédelmet.
A Cat6A Már FTP és STP árnyékolással gyártott kábellel az áthallás (crosstalk) mennyiségét csökkentette, illetve ezeknél a kábeleknél a műanyag főburkolat anyagon fejlesztettek, ami még jobb zavarvédelmet kapott. A Cat6A már 100 méterig képes a 10 Gbps-es sebességre.
A Cat6A-nál modernebb kábel kategória (Cat7, Cat7A, Cat8/8.1, Cat8.2) már a 40 Gbps-es sebességre lettek feljesztve, néhány adat alapján 15 méterig már a 100Gbps-es sebességet is elképesek érni. Sajnálatosan ezek a kategóriák már nem otthoni használatra lettek kifejlesztve, ezeket szerver hálózatoknál, szerver parkokban, adatkommunikációs irodákban, tudják teljesen kihasználni.
Mire van szükségünk?
Elsősorban fontos, hogy meglegyen az igényeinknek megfelelő sebességgel rendelkező kábel típus, a hozzá illő csatlakozó és törésgátló, illetve egy krimpelő fogóra, amivel a kábelt meg tudjuk blankolni és a csatlakozót rá tudjuk roppantani a végére.
Fontos! A csatlakozóból érdemes pár darabbal többet vásárolni, amennyiben nem sikerülne a roppantás.
Ilyen fogók már 2000 Ft-os ár alatt is vannak. Jelen esetben olyan krimpelőre van szükségünk, ami RJ45 kompatibilis.
Színsorrend
Két féle bekötést szoktunk használni.
1. Egyenes kábel
A számítógép és egy aktív eszköz között használjuk (Hub, Switch, Router, Acces Point)
Az egyenes (patch) kábelnek mindkét végénél megegyező a színsorrend, ami a következő:
Narancs-fehér, Narancs, Zöld-fehér, Kék, Kék-fehér, Zöld, Barna-fehér, Barna
2. Kereszt kábel (Router/switch
Két számítógép, vagy 2 aktív eszköz között használjuk.
Kereszt (cross-over) kábelnél a vezeték egyik felét úgy kell bekötni, mint az egyenes kábelnél, azonban a másik felénél módosul, fel kell cserélni az egyest a hármassal, a kettest a hatossal:
Zöld-fehér, Zöld, Naracs-fehér, Kék, Kék-fehér, Narancs, Barna-fehér, Barna
Mire kell figyelnünk?
Az utp kábel készítésénél figyelnünk kell a helyes színsorrendre. A helytelen színsorrendben bekötött kábel jelkésleltetést, áthallást és egyéb zavarokat okozhat.
Első lépésként távolítsuk el a külső borítást a kábel végéről (max 12mm hosszon). Ezt a krimpelő fogóval könnyedén elvégezhetjük.
Ezek után igazítsuk el a 4 érpárt a helyes sorrendben. Amennyiben valamelyik hosszabb, vágjuk csak méretre, hogy egy hosszúságúak legyenek.
Ha megvan, fogjuk meg az RJ45 csatlakozót (UTP/FTP csatlakozó) és a pöcökkel (kicsúszás gátló) lefele, dugjuk bele a helyes színsorrendbe rendezett kábelvégünket. Figyeljünk, hogy a kábel elérje a csatlakozó elülső falát.
Ezekután már csak bele kell helyezni a krimpelő fogóba a csatlakozót és egy határozott nyomó mozdulattal szorítsuk össze a fogó mindkét szárát.
Ne feledjük a tesztelést! Nem árt, ha leteszteljük a kész UTP kábelt, hogy jól készítettük-e el.
Erre a feladatra léteznek kábel tesztelők.
Persze a legkényelmesebb megoldás még mindig az, ha megvesszük a szerelt UTP kábeleket. Kérdés az, hogy megtaláljuk-e a nekünk megfelelő hosszúságut.