A Displyport to HDMI átalakítók
Bár a HDMI és a DisplayPort célja nagyrészt hasonló, számos különböző jellemzőjük van. A DisplayPortot leginkább grafikus kártyák és asztali monitorok használják, míg a HDMI alapvetően mindenhol megtalálható. A DisplayPort – HDMI kábel kiválóan alkalmas a PC-ről a TV-re történő streamelésre, vagy a jel kivetítőre, vagy monitorra való továbbítására. Általánosságban az jellemző, hogy a DisplayPort to HDMI kábelek csak egy irányban továbbítják a jeleket. Átalakítóból pedig két féle adapter létezik, aktív és passzív.
Cikkünkben megismerkethet az átalakítókkal és hogy mikor kell aktív, illetve passzív adaptert használnunk.
Mi a különbség a passzív és az aktív DisplayPort adapterek között?
Amennyiben DisplayPort vagy akár Mini DisplayPort jeleket küldünk PC-ről, vagy más videó forrásból VGA, DVI vagy HDMI kijelzőre, szükségünk lesz egy displayport hdmi adapterre.
Az aktív vagy passzív adapter megválasztása a videóforrásból érkező jel típusától, a használt monitorok számától és attól függ, hogy a videojel továbbítására használt rendszerünk támogatja-e a két üzemmódú DisplayPort (DP ++) kimenetet.
Mi az a passzív DisplayPort adapter?
Ha az eszközünk támogatja a kettős módú DisplayPort (DP ++) módot, akkor passzív adapterrel küldheti el a DP jelet egyetlen monitorra. A DP ++ videóforrás hajtja végre az átalakítást az adapter helyett. A kettős módú DisplayPort-ot támogató forráseszközök általában DP ++ logóval vannak ellátva.
Viszont ha egynél több monitort szeretnénk csatlakoztatni, akkor van szükségünk egy aktív adapterre.
Mi az az aktív DisplayPort adapter?
Az aktív DisplayPort adapter átalakítja az egy- és két üzemmódú kimenetet is, így a csatlakoztatott videoforrásoknak nem kell támogatniuk a DP ++ módot. Az adapter a forrás eszköz helyett a DisplayPort-ból VGA, DVI vagy HDMI jellé alakítást hajtja végre. Az aktív adapterek/átalakítók ideálisak például olyan videókártyákhoz, amelyek nem adnak ki két üzemmódú jeleket.
Hogyan állapítható meg, hogy a DisplayPort adapter aktív vagy passzív?
Ahogy említettük, a DisplayPort – HDMI és a DisplayPort – DVI adapterek aktívak vagy passzívak lehetnek. Az aktív adapterekben van egy integrált áramkör az eszköz teljesítményének növelése céljából. Ha nincs chip, az adapter passzívnak minősül. Alapjában véve, ha az adapter tartalmaz egy kis dobozt, amelyben a chip található, akkor aktív. Ha az adapterkábel nem nagyobb, mint egy hagyományos dugó, akkor valószínűleg passzív.
Hogyan csatlakozhatunk egyszerre több monitorhoz?
Ha a DisplayPort videóforrást több VGA, DVI vagy HDMI monitorhoz kívánjuk csatlakoztatni, akkor szükségünk lesz egy aktív adapterre. Ennek oka az, hogy egyes grafikus kártyák nem támogatják a DP ++ kimenetet több monitoron. Az eszköz képességei eltérőek lehetnek, ezért érdemes utána néznünk, hogy az adapternek melyik típusa felel meg számunkra.
A DisplayPort elosztók, azaz Multi-Stream Transport (MST) elosztók szintén opciót jelentenek a nagyobb funkcionalitás érdekében, ha egy DisplayPort videóforrást több monitorhoz csatlakoztatnánk. Ahhoz, hogy teljes mértékben kihasználhassuk az MST funkcióit, a videókártyának támogatnia kell a DisplayPort 1.2 szabványt.
Az átalakító használatával milyen hosszú HDMI kábel ajánlott?
A HDMI formátum meglehetősen nagyvonalú arányokkal rendelkezik a hosszúság korlátozásakor. Szinte jelveszteség nélkül használhatunk akár már 80 méteres kábelezésen keresztül. 15 méter felett ajánlott az jelerősítős, azaz aktív HDMI kábel használata. 30-35 méter felett pedig már optikai kábelezést használnak a HDMI jeltovábbításra.