DISPLAYPORT kábelek
Ha rendelkezünk jobb felbontású monitorral vagy grafikus kártyával, valószínűleg találkoztunk már aszimmetrikus L-alakú csatlakozóval, vagyis a displayporttal. Nem olyan univerzális, mint a HDMI , de néha előnyösebb a displayport kábel választása.
A DisplayPort egy digitális interfész, amelyet arra terveztek, hogy egyetlen kábelen keresztül továbbítsa a videót és a hangot. Hasonlóan a HDMI-hez, csatlakoztathat egy monitort egy adatforráshoz, és továbbítja a videót és hangot a kijelzőn. Míg az olyan csatlakozók, mint a HDMI, általában megtalálhatók a játékkonzolokon, TV-n, monitorokon és grafikus kártyákon, a DisplayPort gyakoribb a csúcskategóriás eszközökben.
Gyakran látható játékmonitorokon vagy videokártyákon. Az Intel Thunderbolt technológiájának segítségével a DisplayPort formátumot használják az adatok és a videó más kábelen keresztül történő továbbítására. A Thunderbolt 3 esetében a DisplayPort 1.2-es verziója támogatott, ez a Thunderbolt 4 esetében már displayport 1.4-es verziót jelent. Ez nagy előnyt jelent a hagyományosabb megjelenítési szabványokkal és technológiákkal szemben, mint például a VGA, DVI vagy a HDMI.
DisplayPort csatlakozókat találunk PC-s grafikus kártyákon, laptopokon és számos, nagyobb felbontást és frissítési gyakoriságot támogató monitoron. A szabvány egyes USB-C portokban és minden Thunderbolt csatlakozóban is megtalálható. Bár az USB-C és a Thunderbolt más csatlakozót használ, mint a DisplayPort, a DisplayPort mögöttes technológiát vagy protokollt használják a képi adatok e portokon keresztül történő elküldésére. Ez nagyszerű ha csak néhány USB-C portot tartalmazó újabb laptopunk van, mivel ezek továbbra is csatlakoztathatók a DisplayPorthoz és más kijelzőkhöz számos USB-C – Displayport adapter vagy Thunderbolt 3 segítségével .
A DisplayPort számos előnnyel rendelkezik gyártási szempontból, a sávszélességtől kezdve a Thunderbolttal való nagyobb integrációig. A mi szempontunkból azonban a legnagyobb előny a nagyobb felbontás és frissítési gyakoriság támogatása, akár egyidejűleg.
Ahol az általános HDMI csatlakozások , például a 2.0 szabvány akár 5K felbontást is támogathatnak 30 Hz-en, és 4K felbontást 60 Hz-en, a DisplayPort 1.4 dupla frissítési rátát támogat ugyanazon a felbontáson, és támogatja a 8K felbontást 30 Hz-ig. A technológia legújabb generációja, a DisplayPort 2.0 még tovább növeli majd a teljesítményt, akár 16K felbontást és akár egyszerre 2 db. 8K-s kijelzőt is támogatni fog nagy frissítési gyakoriság mellett.
Ha a monitorunk vagy a grafikus kártyánk megköveteli, akkor is inkább DP-t válasszunk: valószínűleg mindkettő rendelkezik beépített alternatívával, például HDMI-vel vagy DVI-vel, de ha már rendelkezünk VR headsettel vagy egyszerre több kijelzővel, amely már használja ezt a technológiát, akkor csak a DisplayPort jöhet számításba.
A Displayport 1.4-es kábelek már képesek kezelni a 4K-t 120 Hz-ig, két 4K-s kijelzőt 60 Hz-en, és legfeljebb négy kijelzőt 2560 x 1600-as felbontással 60 Hz-en. A Display Stream Compression (DSC) funkcióval ugyanazt a felbontást és frissítési gyakoriságot támogatja, de jobb színtámogatással. Az 1.2 óta minden DisplayPort verzió képes 240 Hz-et képfrissítést kínálni 1080p felbontás mellett.