A VGA - HDMI átalakítók
Mi van abban az esetben, ha eszközünkön (legyen az asztali számítógép, vagy laptop) még VGA, azaz analóg video kimenet van és szeretnénk olyan monitorhoz vagy televízióhoz csatlakoztatni, melyen csak HDMI, azaz digitális bemenet van. Analóg jelet digitálissá alakítani nem lehet egy passzív kábellel vagy átalakítóval, ehhez aktív adapterre lesz szükségünk.
Cikkünkben megismerkedhet ezekkel a VGA - HDMI konverterekkel.
A digitális jeleknek két fő előnye van az analóg jelekkel szemben.
Az első előny az, hogy a digitális jelek több információt hordozhatnak. Mivel az analóg jel folyamatos, nem lehet felesleges adatokat kidobálni belőle. A digitális jel diszkrét, és csak a szükséges információkat tartalmazza.
A digitális jelek második előnye, hogy jobban meg tudják őrizni a minőséget. Analóg jelek esetén, ha egy jelet erősítenek, a zaj is erősödik. Míg a zaj véletlenszerű információkat is hozzáadhat a digitális jelhez, az elektronika figyelmen kívül hagyja a zajt. Ez azt jelenti, hogy a jel minősége folyamatosan magas maradhat.
Manapság a legtöbb gyártó más szabványokra váltott, és nem használja a VGA analóg interfészt (A kék 3 soros 15 tűs VGA csatlakozó). Volt azonban idő (körülbelül 2010 körül), amikor a gyártók VGA analóg interfészt használtak nagyfelbontású videó továbbítására.
Nagyon sok ma is használt régebbi PC-n vagy laptopon csak ez a video kimenet található meg. Ha egy régi számítógépet vagy laptopot egy újabb TV -hez csatlakoztatunk, és mondjuk VGA-ról HDMI-re akarunk váltani, előfordulhat, hogy az eszközről származó kép egyszerűen nem méretezhető a TV képernyőjéhez, vagy nem egyeznek a képarányok.
Ekkor több lehetőségünk van.
Megpróbálhatunk olyan beállítást találni, amely működik mind a PC, mind a TV számára, vagy csak a kép egy részét jeleníti meg a TV képernyőjén.
A könnyebbik megoldás az aktív VGA - HDMI adapter. Ideális megoldás számítógép vagy más HDMI forrás csatlakoztatásához vagy egy full HD kompatibilis kijelzőhöz. Az aranyozott csatlakozókkal ellátott és az opcionális USB-tápegység kombinációja könnyen hordozható adaptert biztosít számunkra. Szóval, hogyan juthatunk el VGA -ról HDMI -re? Ehhez át kell vezetni a VGA jelet egy átalakítón, amely átveszi a VGA analóg video jelet és a sztereó audio jeleket, és átalakítja azokat digitális jelekké, amelyeket ezután HDMI kábelen keresztül ki lehet küldeni a csatlakoztatáshoz HDMI csatlakozóval ellátott monitorhoz vagy tévéhez. A VGA és a HDMI interfészek közötti fontos különbség az, hogy a VGA egy video interfész, a HDMI pedig hangot és videót egyaránt tartalmaz. Épp ezért nem csak egy szimpla kábelre van szükségünk, ha VGA kimenettel rendelkező eszközt csatlakoztatunk egy HDMI bemenettel rendelkező eszközhöz, hanem VGA HDMI adapterre is.
Ha számítógépünk csak VGA kimenettel rendelkezik, be kell szereznünk egy VGA-HDMI átalakítót. Ez a típusú átalakító egyesíti a VGA bemenetet és a sztereó hangbemenetet egyetlen HDMI kimenetben, amely kompatibilis a HDTV készülékkel.
Természetesen kell még egy HDMI kábelre is, hogy az adaptert a HDTV-hez csatlakoztathassuk. Az átalakító tökéletes áthidaló megoldás, ha a lehetőségeink korlátozottabbak, és pl. olyan laptoppal rendelkezünk, amely nem rendelkezik HDMI kimenettel, mert nem tudjuk kicserélni a grafikus kártyát. Tehát az egyetlen kézenfekvő lehetőség a VGA to HDMI konvertáló használata, a fentiek szerint.
Adapter vagy kábel, melyiket válasszam?
Adapterből (átalakító konverter) több elérhető a piacon, ezért javarészt ezt szokták választani az ügyfelek. Egy HDMI kábelt hozzákötve akár 15/20 méterig is vihető a jel, veszteség nélkül.
Kábelből egyelőre a Trusty gyártónak van egy VGA to HDMI kábele 1.8 méteres hosszban. Amennyiben otthon nincs HDMI kábel és elegendő az 1.8 méter, akkor ezt ajánljuk a konverterrel szemben.