
USB kábelek és a PowerDelivery
A különböző USB töltőkábelek és a PowerDelivery magyarázata: melyikre van szükségem?
Az okostelefon-ipar híres arról, hogy a különféle gyártók még a legalapvetőbb dolgokat sem hajlandók együtt megbeszélni, hogy legalább valamiféle univerzális kábelt tudjunk használni az eszközeik között. Természetesen ezek közül a legirritálóbb a töltőkábel. A következőkben segítséget nyújtunk ezek kiválasztásában, és megbeszéljük, merre tart az iparág fejlődése. Sok közülük elavulttá vált, míg mások gyorsan az okostelefonok és más mobileszközök új szabványává váltak.
Micro-USB A
A micro-USB-kábel egykor szabványos csatlakozónak számított. Ma már kissé elavultnak tűnik. A Micro-USB kis méretéről nevezetes, ezért volt régebben népszerű a mobilok és egyéb technikai eszközök körében. Ha eszköze 2015-nél régebbi, akkor nagyon valószínű, hogy micro-USB-porttal lesz felszerelve. A Micro-USB fizikailag kisebb méretű csatlakozást kínált az USB Minihez képest miközben továbbra is támogatta a 480 Mbps átviteli sebességet és az On-The-Go (OTG) funkciókat.
Micro-USB B
A micro B típusú csatlakozó 5 érintkezőt tartalmaz az USB támogatásához, amely lehetővé teszi az okostelefonok és más hasonló mobileszközök számára, hogy számítógéphez hasonlóan külső meghajtókat tudjunk csatlakoztatni. Digitális fényképezőgépek vagy egyéb eszközök használják a típust.
Mini-USB
Bár ma már egyre kevesebb eszköz használ mini-USB-kapcsolatot, mégis létezik, még egyes PC-perifériák is használják.
Például látható régi kameráknál, mp3 lejátszóknál és néhány korábbi telefonnál. Ennek az az oka, hogy a mini-USB csatlakozó és aljzat általában nagyobb, mint a megfelelő mikro-USB. Ugyanígy, ez az oka annak, hogy a digitális fényképezőgépek és más eszközök még sokáig használnak mini-USB-csatlakozót annak hivatalos megszüntetése után is.
USB A típus
Ez az A-stílusú csatlakozó általában számítógépek és hubok vezérlőin található. Nagy valószínűséggel ha egy laikus az USB-re gondol, egyből ez a lapos, téglalap alakú interfész ugrik be. A csatlakozó lapos érintkezőket használ, amelyek nagyon jól bírják a folyamatos rögzítést és eltávolítást. Ez a csatlakozó méretében és alakjában hasonló az USB 2.0 és USB 1.1 alkalmazásokban használt A-típusú csatlakozóhoz. Az USB 3.0 A-type azonban további érintkezőkkel rendelkezik, amelyek nem találhatók az USB 2.0 és USB 1.1 A-típusban. Az USB 3.0 csatlakozó USB SuperSpeed alkalmazásokhoz készült; azonban lassabb sebességű kapcsolatokról is továbbít adatokat, és visszafelé kompatibilis az USB 2.0 portokkal. Az USB 3.0 A csatlakozók gyakran kék színűek, hogy könnyebben meg tudjuk őket különböztetni az előző verzióktól.
USB B típus (3.0)
Ezt a csatlakozót adat- és tápellátásra tervezték az USB „SuperSpeed” felhasználóknak. Az ezzel a csatlakozóval rendelkező kábelek visszafelé nem kompatibilisek az USB 2.0 vagy USB 1.1 eszközökkel, azonban az USB 3.0 eszközök ezzel a csatlakozási típussal képesek fogadni a korábbi USB vezérlőket. Általában a számítógéphez csatlakoztatott nagyobb eszközökön, például faxokon, nyomtatókon és szkennereken találhatunk B típusú USB-portokat.
USB C típus
Bár egy korábbi cikkben igencsak kiveséztük az említett csatlakozót, essen néhány szó erről a végtelenül univerzális típusról is. Valószínűleg legalább ugyanannyian ismerik, ha nem többen, mint az A típusú USB-t.
Az USB C vagy más néven USB Type-C csatlakozó a legújabb USB a piacon. Az USB C csatlakozó szimmetrikus kialakítású, és bármelyik végével bármelyik USB C-eszközhöz csatlakoztatható. Két USB 3.1-es eszköz csatlakoztatásakor az USB C kábel támogatja a meglévő USB technológia sebességének maximumát (akár 10 Gbit/s), és tápellátást (akár 20V, 5A és 100 watt). Kínálatunkban számos fajtája és mérete megtalálható.
Az USB C és a PowerDelivery kapcsolata
A gyorstöltésről valószínűleg mindenkinek a quickcharging funkció jut eszébe, bár van egy feltörekvőben lévő alternatíva, mellyel 5V-nál gyorsabban is tudjuk tölteni eszközeinket, ráadásul már jó néhány újabb eszköz is támogatja: ez az úgynevezett PowerDelivery (PD) szabvány, mely a Type-C csatlakozóval egyetemben került kifejlesztésre.
Az USB PD valójában 2012 óta létezik, a régebbi USB Battery Charging (USB BC) specifikációt helyettesíti. Az USB Power Delivery immár a 3.0 verziónál jár, amely még több funkciót kínál az optimális gyorstöltés érdekében.
Az USB Power Delivery sokkal erősebb, és akár 100 W-os teljesítményt is támogat az igényesebb eszközök, például laptopok, notebookok feltöltéséhez, így újabb készülékek esetén ki tudja váltani a nagy laptop adaptereket is. Ez biztonságosabb is, mivel a kütyük és a töltők az USB-kábelen keresztül kommunikálnak egymással, így megerősítik az optimális töltési szintet. A Power Delivery-t az USB C-vel együtt érdemes emlegetni, ugyanis csak USB Type-C csatlakozóval működik együtt. Webáruházunkban megtalálhatóak PD Hubok, és ezekhez kompatibilis Type-C kábelek is.
Apple Lightning töltő
A Lightning telefontöltő teljes egészében az Apple tulajdona és saját tervezése. A Lightning felváltotta az eredeti 30 tűs csatlakozót, amelyeket az Iphone 4-hez vagy 3-hoz mellékeltek. A 30 helyett a Lightning húrok mindössze 8 érintkezőt tartalmaznak, és beilleszthetők bármely irányban. Az Apple összes legújabb modellje, köztük az iPhone 13 és az Iphone 13 Pro Max, Lightning töltőkkel érkezik. Jelenleg az Apple 20 W-os USB C-vel bővítette a gyorstöltést. A Lightning csatlakozó ugyanaz, de a másik vége USB C. Kompatibilis az iPhone 8 vagy újabb verziókkal, és optimális az iPad Air és iPad Pro készülékekhez. 2018-ban az Apple bejelentette, hogy az összes Lightning csatlakozóját USB C típusúra cseréli, azonban ez nem történt meg, habár pletkya szinten a nagy változást az Iphone 14 széria hozhatja el.