
USB C egy kábel mindfelett
USB C: A minden-az-egyben kábel
Ha körbenézünk a környezetünkben, szinte biztos, hogy bármilyen elektronikai eszközben megtalálható az USB szabvány egy változata, legyen az hordozható készülék vagy számítógép. Ez a csatlakozó típus sok változáson esett át az idő múlásával és ez most sem maradt el.
Cikkünkből most kiderül, hogy az USB C miért is terjedt el ilyen hamar, illetve mire is képes.
A nevéből adódóan felismerhető, hogy ez a következő csatlakozó verzió az USB családban, viszont a legnagyobb különbség az ajzat kialakításában látszik. A régi USB variánsok esetében mindig figyelni kellett, hogy a megfelelő oldallal legyen bedugva a portba, ezt változtatta meg a USB C, aminek a szimmetrikusan lekeríkett oldalaival, illetve a tükrözött belső csatlakozó érintkezők kialakításával már ez a múlté, nem kell figyelni a forgatásra.
Maga a csatlakozó 2013-ban jelent meg, a USB 3.1-es szabvánnyal egyetemben. Már a megjelenésekor sokan látták benne a lehetőséget, az egyik vezető számítástechnikai vállalat, az Apple volt az, aki a 12-inch-es Macbook-nál eléggé merészen, egy darab USB C csatlakozót rakott a laptopjába, ezen a csatlakozón keresztül szolgáltatva az eszköznek töltést is, a perifériákon túl.
Kompakt mérete és a csatlakozóban rejlő potenciálja miatt ma már szinte nem gyártanak olyan számítástechnikai eszközt, ami ne rendelkezne USB C-vel.
Az USB C nem új szabvány
Az első és legfontosabb dolgot előre le kell szögezni: Ez NEM egy új szabvány!
A szabvány, amit mi USB 1.0, 2.0, 3.0 és 3.1-ként ismerünk, a kábel típus sebesség és funkciós fejlesztéseit értjük. Az USB C legnagyobb megkülönböztető jele az új port, ami egy micro USB méreteivel vetekszik, emiatt sem kell kifejleszteni mini vagy micro változatot belőle. Azzal a céllal hozták létre, hogy lecserélje régi társait és a jövőben ez legyen a legelterjettebb csatlakozóajzat.
Mégis miben más?
Az új szabvány előző verziója, az USB 3.0, akár a 5Gbps-es sebességet is elérte adatátvitelben, emellett 5V-ot képest szállítani 1.8A-en. Az USB 3.1 viszont akár 10Gbps-es sebességre is képes, 2A-t képes fogadni 5V-on, opcionálisan viszont 5A-es erősséggel tud 12V-ot (60W) vagy 20V-ot (100 W) továbbítani. Emiatt is képesek az új Macbook-okat egy USB porton keresztül ellátni tápfeszültséggel.
Fontos leszögezni, hogy nem mindegyik képes erre a sebességre, mivel kettő generáció készült a 3.1-ből. Az első generációs 3.1 ugyanakkora sebességgel működött, mint a 3.0, viszont itt már az új csatlakozóval. A második generációnál volt a 10 Gbps-es sebesség és a Thunderbolt támogatás.
(A képre kattintva kinagyítva tekintheti meg a képet)
Thunderbolt támogatás
2015-ben az Intel a Thunderbolt 3 és az USB C port keresztezésével megszilárdította a csatlakozó helyét a számítástechnika világában. A Thunderbolt sokkal gyorsabb a 3.1-es szabványhoz képest, pontosabban négyszerese, ezzel elég adatátviteli sebességet biztosítva azoknak, akiknek ez szükséges. A Thunderbolt támogatott csatlakozónál egy villámjel jelzi a funkciót.
Jellemzői közé sorolható, hogy képes összekapcsolni és tápfeszültséget adni Displayport, MHL vagy HDMI egységekhez, amíg a csatlakozó meg van hozzá. A videó (akár két 4k 60 Hz-es kijelzőre jelet szolgáltatva) és adatátvitelen kívül még hangot is tud továbbítani, ennek a verzióját már telefonokon láthatjuk, hogy a 3.5 mm-es jack csatlakozókat már lecserélték.
C típusú adapterek
Apple termékeknél találkozhattunk olyan átalakítokkal/adapterekkel, amik az USB C portot más csatlakozóra tudják átkonvertálni, mint pl. a Lightning vagy Ethernet ajzat. A mai laptopokon a helytakarékosság miatt kevés csatlakozóajzattal találkozunk, emiatt ha többre van szükségünk, akkor a HUB-ok vagy adapterek segítségével ezeket mind elérhetővé tesszük számunkra.
Néhány példa az átalakítással elérhető portokra: Kártyaolvasó, USB 3.0, Ethernet, Lightning, 3.5 Jack.