
DP és a DP++
Mi a különbség a DP és a DP++ között, és mire szolgál az aktív vagy passzív Displayport kábel?
Mint tudjuk a DisplayPort egy digitális csatoló, amelyet kifejezetten a videó- és audiojelek továbbítására terveztek. A DisplayPort lehetővé teszi a magas felbontású videó és tömörítetlen audioátvitelt, és sokszor egyetlen kábellel képes ellátni a kijelzőt video- és hangjelzéssel egyaránt.
A DP++ egy kibővített formátuma a DisplayPortnak.
A DP++ portok olyan fizikai csatlakozókat (aljzatokat) jelölnek, amelyek képesek a DisplayPort és más interfészek (például HDMI vagy DVI) jeleinek továbbítására is.
A DP++ portokat gyakran egyetlen aljzatban egyesítik, és így azonos porton keresztül csatlakoztathatók DisplayPort, HDMI vagy DVI kábelek. Az egyik fő különbség a két fogalom között tehát az, hogy a DP csak DisplayPort jeleket továbbít, míg a DP++ alkalmas a DisplayPort és más video interfészek jeleinek továbbítására is. Egy DP++ port tehát sokoldalúbb, mivel különböző kábeleket és eszközöket lehet rácsatlakoztatni a támogatott interfészek szerint. De miért van szükségünk passzív vagy aktív kábelre, netán adapterre?
Ha DisplayPort vagy Mini DisplayPort jeleket küldünk pl. egy számítógépről egy VGA, DVI vagy HDMI monitorra, akkor adapterre/átalakítóra lesz szükségünk. Az aktív vagy passzív adapter kiválasztása attól függ, hogy milyen típusú jelet kap a videóforrásból, hány monitort használunk, és hogy a videóforrás támogatja-e a kétmódú DisplayPort (DP++) kimenetet.
Mi az a passzív és aktív DisplayPort adapter?
Ha a forrásunk támogatja a kétmódusú DisplayPortot (DP++), akkor egy passzív adapter segítségével DisplayPort jelet küldhetünk egy DVI vagy HDMI monitorra. Az adapter helyett a DP++ videóforrás végzi az átalakítást. A kettős üzemmódú DisplayPortot támogató forráseszközök általában DP++ logóval vannak jelölve. Ha több monitorhoz csatlakozik, aktív adapterre lehet szüksége. Az aktív DisplayPort adapter mind az egy-, mind a kétmódusú kimenetet átalakítja, így a csatlakoztatott videóforrásoknak nem kell támogatniuk a DP++-t. Az adapter a forráseszköz helyett a DisplayPortról VGA-ra, DVI-re vagy HDMI-re történő átalakítást végzi. Az aktív adapterek/átalakítók ideálisak az olyan grafikus kártyákhoz, mint például az AMD Eyefinity™, amelyek nem adnak ki kétmódusú jeleket.
Hogyan állapítható meg, hogy egy DisplayPort adapter aktív vagy passzív-e?
Minden DisplayPort VGA adapter aktív. A DisplayPort HDMI és DisplayPort DVI adapterek lehetnek aktívak vagy passzívak. Az aktív DisplayPort adapterek egy chipet (félvezetőt) tartalmaznak, amely növeli az adott eszköz teljesítményét. Ha nincs chip, az adapter passzívnak minősül. Alapvetően, ha az adapter tartalmaz egy kis dobozt, amelyben a chip található, akkor az aktív. Ha az adapter kábele nem nagyobb, mint egy hagyományos kábel, akkor valószínűleg passzív.
Hogyan csatlakozhatunk több monitorhoz egyszerre?
Ha DisplayPort video forrásunkat több VGA, DVI vagy HDMI monitorhoz akarjuk csatlakoztatni, valószínűleg aktív adapterre lesz szükségünk, függetlenül attól, hogy a videóforrás támogatja-e a DP++-t vagy sem. Ennek oka, hogy egyes grafikus kártyák nem támogatják a DP++ kimenetet több monitoron. Valószínűleg akkor is szükségünk lesz aktív adapterre, ha több forrást használunk. Az eszközök képességei eltérőek, ezért érdemes lehet megnézni és ellenőrizni a grafikus kártya leírását, hogy milyen típusú adapter felel meg a legjobban a mi alkalmazásunkhoz.