15 Wattos töltés!
USB C kábel a csomag tartozéka.
A vezeték nélküli töltők az elmúlt évtized egyik legjelentősebb technológiai újításának számítanak, amely forradalmasította az okostelefonok, okosórák és egyéb hordozható eszközök töltésének módját. A vezeték nélküli töltés alapelve a rezonancia indukcióján alapszik, amely az elektromos áramot a levegőn keresztül, fizikai kapcsolat nélkül továbbítja az eszközök akkumulátorai felé. Itt megtalálja mindazokat a vezeték nélküli töltőket, melyeket használhatunk a mindennapokban azoknál a készülékeknél, melyek támogatják az indukciós töltést.
A vezeték nélküli töltők kialakulása
Az első széles körben elterjedt szabványt a Wireless Power Consortium (WPC) hozta létre és vezette be 2008-ban. A Qi (Csí) technológia használatával az eszközök kompatibilisek a legtöbb vezeték nélküli töltővel, ami hozzájárult a gyors elterjedésükhöz. Ma már az Apple, a Samsung és számos más gyártó is használja ezt a szabványt eszközeiben.
Töltési kapacitás
A vezeték nélküli töltők teljesítménye változó, és a korai modellek viszonylag alacsony töltési sebességet biztosítottak. Az első generációs töltők 5W teljesítményűek voltak, ami lassú töltést eredményezett a vezetékes megoldásokhoz képest. Azonban az újabb generációs eszközök esetében ez jelentősen javult. A modern vezeték nélküli töltők általában 7.5W, 10W, 15W, sőt bizonyos esetekben akár 30W teljesítmény leadására is képesek, ami már gyors és hatékony töltést tesz lehetővé. Általánosságban a 15W-os teljesítményű töltő terjedt el. Azonban fontos megjegyezni, hogy az eszköznek is támogatnia kell a nagyobb töltési sebességet ahhoz, hogy maximálisan kihasználhassa a töltő teljesítményét. Például egy régebbi okostelefon nem fog tudni 15W-os teljesítménnyel tölteni, még akkor sem, ha a töltő képes erre.
A legtöbb vezeték nélküli töltőhöz tartozik egy USB bemenet, amely lehet USB-A vagy USB-C típusú. Az USB-C típusú bemenetek népszerűek, mivel nagyobb sebességet és hatékonyságot biztosítanak, és egyre több modern eszköz is ezt a szabványt támogatja. A töltők mellé általában mellékelnek egy kábelt is, amely hossza változó lehet, de általában 1-2 méteres hosszúságú, hogy kényelmesen elérjen a kívánt helyekre.
Az Apple saját MagSafe technológiája 15W-os töltést kínál, míg a Samsung vezeték nélküli töltői akár 25W-os teljesítménnyel is működhetnek. Bár még mindig elmaradnak a leggyorsabb vezetékes töltési sebességek mögött, a vezeték nélküli töltők kényelme miatt egyre népszerűbbé válnak, mivel elég csak ráilleszteni az indukciós padra a készüléket, és mindenféle beavatkozás nélkül megindul a töltés.
Vezeték nélküli töltők típusai
A vezeték nélküli töltők különböző fajtákban érhetők el, attól függően, hogy milyen célt szolgálnak, illetve milyen eszközöket kívánunk tölteni velük.
Asztali töltők: Ezek a legáltalánosabb vezeték nélküli töltők, amelyeket irodai asztalra vagy éjjeli szekrényre helyeznek. Az eszközök egyszerűen a töltőpadra helyezhetők, és azonnal elkezdődik a töltés. Sok ilyen típusú töltő támogatja az álló vagy fekvő pozícióban történő töltést, ami különösen hasznos, ha az eszköz kijelzőjét is használni szeretnénk töltés közben.
Autós töltők: Az autós vezeték nélküli töltők gyakran rögzíthetők a műszerfalon vagy a szellőzőn, és sok esetben mágneses technológiát használnak, hogy a telefon stabilan a helyén maradjon. Ezek tökéletesek, ha útközben szeretnénk tölteni az eszközeinket, anélkül hogy kábelekkel kellene bajlódnunk.
Mágneses töltők: Az Apple által bemutatott MagSafe technológia vezető szerepet játszik ebben a kategóriában. A mágneses töltők nemcsak erős mágnessel rögzítik az eszközt a töltőfelülethez, hanem optimalizálják a töltési folyamatot is, hogy a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák.
Dokk állomások: A dokkoló állomások több eszköz egyidejű töltését is lehetővé teszik. Ezek az állomások általában több bemenettel rendelkeznek, például USB-A, USB-C, és akár Lightning csatlakozókkal, hogy a vezeték nélküli töltés mellett vezetékes töltést is biztosítsanak. Egyes dokkolók képesek egyszerre tölteni okostelefonokat, okosórákat, fülhallgatókat és egyéb eszközöket is. Ezek különösen hasznosak otthon vagy irodában, ahol több eszköz áll rendelkezésre, és egyetlen töltőállomásról kezelhetők. Ezeket az eszközöket kínálatunkban is megtalálja.
Előnyök és hátrányok
A vezeték nélküli töltés egyik legnagyobb előnye a kényelem. Nem szükséges kábelekkel bajlódni, és elegendő csak az eszközt a töltőre helyezni. Az autós és mágneses töltők még nagyobb kényelmet biztosítanak, mivel az eszköz stabilan a helyén marad vezetés közben is. Azonban a Vezeték nélküli töltők általában lassabbak, mint a vezetékes megoldások, és a töltés hatékonysága is csökkenhet, ha az eszköz nincs megfelelően pozícionálva a töltőn.
Összességében a Vezeték nélküli töltők jelentős fejlődésen mentek keresztül az elmúlt években, és egyre inkább elérhetőek a hétköznapi felhasználók számára is. Bár még mindig nem érhetik el a vezetékes töltési sebességeket, kényelmük és praktikumuk miatt egyre népszerűbbek a felhasználók körében. A különféle típusok és dokkolóállomások sokoldalú megoldást kínálnak a töltési igények kielégítésére, legyen szó otthoni, irodai vagy útközbeni használatról. Emellett biztosak lehetünk benne hogy a technológiai fejlődés során tovább tudjuk majd növelni a töltési teljesítményt, és ezzel tovább csökkentve a töltéshez szükséges időtartamot.