TV fali konzol típusok, vásárlási tanácsok
A TV vagy bármely szórakoztató elektronikai eszközünk felszerelése nagyszerű módja annak, hogy helyet szabadítsunk fel a nappaliban vagy bárhol a lakásban. Ami a vizualitást illeti, a TV falra felszerelése a modern lakberendezés alapeleme. Esztétikus, különösen hogy a tévék évről évre vékonyabbak.
Ha épp azon tűnődik, hogyan szerelje fel új tévéjét, hová kerüljön, és milyen fali konzolra van szüksége, összeállítottuk egy útmutatót arról, hogy mit kell figyelembe vennie otthonában a felszerelés előtt, és tippeket is nyújtunk a konzolok sikeres felhelyezéséhez!
Cikkünkben megismerkedhet a Tv tartók típusaival és hogy mire kell figyelni a vásárláskor.
Szinte az összes TV fali tartó kompatibilis a különböző falazatokkal, és minden szükséges hardverrel együtt érkezik, amelyre szüksége van, beleértve a csavarokat és a horgonyokat. Ha a fali tartót gipsz vagy falazott felületre szereli fel, erősebb hardverre lesz szüksége, amely lehet, hogy nem kerül a fali tartódobozba.
A VESA STANDARD
Ahogy a legtöbb TV fali tartó kompatibilis a gipszkartonnal, minden TV szabványos rögzítési mintát használ, az úgynevezett VESA mintát. A név a Video Electronics Standards Association rövidítése, amelyben testület döntött arról, hogy mi ez az általános minta. Alapvetően ez csak azt jelenti, hogy bármelyik fali tartót is választja, könnyen rögzíthető a TV-hez. Ha online nézegeti a fali konzolokat, akkor nagy valószínűséggel az általuk támogatott tévé képernyőmérete és az elbírható súly alapján fogják értékelni őket, ez utóbbi a legfontosabb tényező. A különböző márkák súlya még akkor is eltérő, ha a tévék mérete megegyezik. Ha a webshopban keres egy TV tartó konzolt, nézze meg a termékleírást, hogy többet megtudjon az általa kezelhető maximális súlyról és képernyőméretről. Ezt az információt az összes fali tartó dobozán is megtalálja. A következő dolog, amit figyelembe kell venni, az a rugalmasság, amelyet felszerelve szeretne elérni a TV-vel. Ha szeretné látni TV-jét más helyiségekből, jó választás egy elforgatható fali tartó. Ez lehetővé teszi, hogy módosítsuk a TV-készülék irányát, hogy optimalizáljuk a képernyőn megjelenő képet, még akkor is, ha nem közvetlenül a TV előtt ülünk. Ha a TV-készüléket az átlagos szemmagasság (100-110 cm) fölé szereljük, érdemes beruházni egy olyan fali konzolba, amely lefelé dönthető a képminőség javítása érdekében. Szerencsére a legtöbb tartó dönthető vagy elfordítható is egyben (Pivot).
VESA 100X100 (Tv hátulján lévő csavarhelyek 10cm-re vannak egymástól)
VESA 200x200 (Tv hátulján lévő csavarhelyek 20cm-re vannak egymástól)
...
Konzol típusok
Alapvetően négy alapvető fali tartó közül választhat: fix tartó, dönthető tartó, teljesen mozgatható, azaz a kihúzható/dönthető/forgatható és a mennyezeti tartó. Hogy melyiket választja, az attól függ, hogy hol tervezi használni a TV-t, és hogy mennyit szeretne módosítani a készülék elhelyezkedésén a későbbiekben.
- Rögzített, azaz fix fali tartó:
A legalapvetőbb konzolok a falhoz süllyesztve rögzítik a TV készüléket. Miután felszerelte, a TV-t egyáltalán nem tudja mozgatni semmilyen irányban. Megfelelő lehet amennyiben a készülék előtt mindig szemmagasságban helyezkedik el, és nincs szüksége forgatásra vagy döntésre.Előnye, hogy ezek a fali konzolok a legolcsóbbak a kínálatban és esztétikusak, hiszem a TV teljes rásimul a falra. Csak akkor válassza, ha TV-n lévő csatlakozók oldalt és nem hátul vannak.
Ezekkel a tartók segítségével a képernyőt néhány fokkal felfelé vagy lefelé döntheti. Ez akkor hasznos, ha a TV-készülék magasan lesz a falon, és a képernyőt lefelé szeretné dönteni.
- Teljesen mozgatható, azaz dönthető, forgatható tartó:
Ezek a tartók mozgatható karral rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy a TV kinyúljon a faltól és a nézők felé dőljön vagy forduljon. Hasznos, ha a tartót olyan sarokba kell elhelyezni, ahol a TV nem tud egy síkban ülni, vagy csak nagyobb rugalmasságot szeretne a nappali vagy az íróasztal elrendezésében. Létezik belőle egy karos és kétkaros. A kétkaros masszívabb, nagyobb, nehezebb TV-khez ajánlott.
- Egyéb (asztali monitor konzol, mennyezeti tartó, polcok)
Kínálatunkban nem csak fali tartókat talál, hanem olyan különböző konzolokat is, melyeket máshol is felhasználhat a mindennapjaiban. Az asztali monitor tartók és állványok rögzíthetőek mindennemű fúrás nélkül, különböző egykarú vagy kétkarú kivitelben, ami akár forgatható és dönthető is egyben. Mennyezeti tartóink rugalmas helykínálatot biztosítanak amennyiben nem a falon, hanem fent szeretné rögzíteni a készülékét. Ha azon gondolkozik hová helyezze megannyi eszközét, böngésszen falra szerelhető Blu-Ray vagy játékkonzol tartóink között, melyekkel esztétikusan tudja elhelyezni őket a tv készüléke mellett vagy alatt. Létezik belőle egy karos és kétkaros. A kétkaros masszívabb, nagyobb, nehezebb TV-khez ajánlott.
Fali konzol felszerelése lépésről lépésre
1. Kábelek elhelyezése – elrejtése: Mielőtt elkezdené, gondolja át, el akarja-e rejteni a kábeleit. Ha át akarja húzni őket a falon, valószínűleg lyukat kell készítenie a TV felszerelése előtt, hogy átfűzze őket. A tévéken található HDMI csatolók általánosságban merőlegesek a falra nézve, így ha pont a TV hátoldalában lévő csatlakóval szeretné használni falra szerelt készülékét, web áruházunkban talál megfelelő hdmi adapterteket az elforgatásához.
2. Ellenőrizze, hogy fala elbírja-e TV-jét. Évről évre vékonyabbak, de a tévék nem éppen könnyűek. Egy 55 hüvelyk (”55) TV átlagos tömege napjainkban 15- 18 kg. Hacsak nem beton vagy téglafalra szereli a TV-t, meg kell találni azokat a pontokat a gipszkarton falazaton, ahová speciális fémtiplivel vagy üregdübelekkel biztonságosan felhelyezheti a készüléket a falra.
3. Döntse el, hová helyezze el a TV-t a falon. Miután a TV-készüléket a falhoz rögzítette, nem fogja újra elmozdítani, ezért ügyeljen arra, hogy pontosan a megfelelő helyre tegye. Ideális esetben a legjobb, ha egy-két ember segít: ketten a tévét fogják, a harmadik pedig irányítja a folyamatot hova kerüljön a konzol: Felülre, lejjebb, balra-jobbra, stb. Egy másik lehetőség az, hogy vesz egy nagy papírlapot, és kivágja a TV-je pontos formáját és méretét, és a falra helyezzük. Ha elégedettek vagyunk a pozícióval, jelöljük meg a széleket és a sarkokat ceruzával vagy szalaggal.
4. Rögzítse a tartót a TV-hez. A fali tartók két részből állnak – az egyiket már felszerelte a falra, a másik alkatrészt pedig a TV-hez rögzítheti. A legtöbb rögzítőhöz sok különböző méretű csavar tartozik a különböző TV-készülékekhez, ezért ne aggódjon, ha az első néhány kipróbált nem illeszkedik. Ha megvan a megfelelő, akkor azokkal rögzítse a tartót a TV hátulján található négy lyukhoz. Egyes fali tartókon rögzítő csavarok is találhatók, amelyek segítenek a TV rögzítésében, miután a konzol mindkét részét csatlakoztatta. Illessze ezeket először lazán, és húzzuk tovább őket, ha a TV a helyére került.
5. Most már készen áll a TV-készülék falra helyezésére. Javasoljuk, hogy a következő lépés előtt csatlakoztassa az összes szükséges kábelt a tévé hátuljába, mert szűkös lehet a hely, ha a TV a falhoz simul. A különböző tartók eltérő mechanizmussal rögzíthetők a két részhez, de általában a TV konzolon vannak olyan kampók, amelyek a falon lévő konzol része mögé csúsznak. Jó, ha van itt egy kis segítség, mert a készülék nehéz lehet, és nem akarjuk, hogy a munkánk kárba vesszen. Ha a két rész össze van kötve, húzza meg a rögzítő csavarokat, hogy minden a helyén maradjon.