HDMI 2.1 - Nagyobb felbontás, jobb játékélmény
A HDMI 2.1, mondhatjuk, hogy új szabvány a digitális jeltovábbítás világában. Lehet, hogy nem hangzik izgalmasnak, de a HDMI 2.1 lehetőségei óriásiak, és a megjelenítési élményt érintő fejlesztések már itt vannak, és felülírhatja tv,- filmnézési vagy játékos szokásainkat.
Azt gondolhatnánk, hogy a HDMI egy egyszerű szabvány, de ennél sokkal árnyaltabb. Valójában számos HDMI-verzió létezik, amelyek mindegyike különböző sávszélességet, minőségi lehetőségeket és egyéb szempontokat kínál. Régebbi verziója, a HDMI 2.0 a manapság még bőven kiemelkedő HDMI-verzió 18 Gbps sávszélességgel rendelkezik, szemben a HDMI 2.1 akár 48 Gbps! sávszélességével. Hasonló a történet a támogatott felbontások és képkockasebességek és egyéb tényezők esetében. Mint sok egyéb dolognál a számtech világban, ha HDMI-ről van szó, minél nagyobb a szám, annál jobb.
Használhatom ugyanazokat a kábeleket és csatlakozókat?
Ahhoz, hogy teljes mértékben kihasználhassuk a HDMI 2.1 megnövelt sávszélességét és mindent jót ami vele jár, új, 2.1-kompatibilis kábelt kell használunk. A technológia azonban ugyanazokkal a csatlakozókkal érkezik, és ugyanaz az egykábeles kialakítás, mint az előd technológiái. Így nem kell új formákkal és méretekkel bajlódnunk az „új” csatlakozóknál.
Nálam a felbontás az első. Hogyan lesz ez rám hatással?
A HDMI 2.1 célja a tartalom felbontásának növelése. Bár régebben gondjaink voltak a 4K-s tartalom beszerzésével, de ma már könnyen elérhető ( streaming-szolgáltatók, blu-ray, stb ) és a 8K-s tartalom már már a láthatáron van, HDMI 2.1-es kábelen keresztül akár majd a 10K-s tartalom is továbbítható lesz.
Vannak más előnyei a HDMI 2.1-nek a HDMI 2.0-hoz képest?
A HDMI 2.1 egyik legfontosabb fejlesztésének vitathatatlanul semmi köze a videóhoz, anná inkább a hangzáshoz. Valójában az audioeszközöknek, beleértve a hangsávokat és az erősítőket, előnyös lehet a HDMI 2.1. A korábbi HDMI-generációkban a technológia lehetővé tette az úgynevezett ARC-t vagy az Audio Return Channel-t. A technológával megvalósult a hang továbbítása a televízió és az audio berendezések között.
A HDMI 2.1 azonban eARC-vel vagy egyszerűbben fogalmazva továbbfejlesztett Audio Return Channel-lel érkezik. Az eARC segítségével az audio sávszélesség jelentősen megnő, és több hangtartalom juthat át a kábelen. Ez végső soron még jobb hangzást eredményez.
Dynamic HDR 10 és DolbyVision
A HDMI 2.1 támogatja a Dynamic High Dynamic Range avagy a Dynamic HDR funkciót is.
Ha hallott már a HDR-ről, tudja, hogy ez egy olyan tartalomba és televízióba épített technológia, amely nagyobb kontrasztot és színeket tesz lehetővé a videókban, így sokkal vonzóbb látványt nyújt. A HDMI 2.1-gyel együttműködő dinamikus HDR lehetővé teszi, hogy a tartalomforrás sokkal több HDR adatot küldjön a vezetéken keresztül. Ez azt jelenti, hogy a jelenet HDR-adatai az aktuális jelenet szintjére lesznek igazítva, így sokkal precízebb képek készíthetők minden megtekintésnél. A Dolby Vision és a HDR10+ már dinamikus metaadatokat használ, és képesek ezeket átadni a meglévő HDMI-csatlakozásokon, kihasználva a kompatibilis megjelenítő ( TV ) előnyeit.
Nem vagyok nagy filmes, inkább játszom. Van értelme váltani?
Ha gamer vagy, imádni fogod a HDMI 2.1 szabványt.
A fentebb vázolt előnyök mellett a HDMI 2.1 olyan fejlesztésekkel is rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a gyorsan mozgó tartalom pontosabb ábrázolását a képernyőn, hogy élethűbb játékélményt teremtsenek. Ez részben az Auto Low-Latency Mode (ALLM) nevű új technológiával valósult meg, amely automatikusan módosítja a televízió beállításait, hogy a gyorsan mozgó tartalom ne lelassuljon. Más szóval a LAG szó kb értelmét veszti. Nem beszélve arról, hogy a kompatibilis monitorokon és TV készülékeken akár 4K@120Hz képfrissítési frekvencia is elérhető.
Hagyományosan a lehető legjobb teljesítmény elérése érdekében régebben játék közben kellett manuálisan bekapcsolni a „Játék” módot, majd ezt követően manuálisan ki kellett kapcsolni, hogy a legjobb képet kapjuk egyszer a filmek és másszor a tévéműsorok számára, de az ALLM-el ezt a gondot el lehet felejteni. Az ALLM egyszerűen aktiválódik minden alkalommal, amikor bekapcsoljuk a konzolt: elég intelligens ahhoz, hogy különbséget tegyen a játék és a streaming alkalmazáson vagy Blu-ray-en keresztüli filmnézés között, még akkor is, ha az Xboxot Series-t vagy a Playstation 5-öt használunk mindehhez.
Ezenkívül a HDMI 2.1 változó frissítési gyakorisággal (VRR) és gyors képátviteli (QFT) technológiával is rendelkezik. Ha hallottál már az AMD monitorokon elérhető FreeSync-ről, a HDMI 2.1 ugyanezt a technológiát hozza el a tévéken és a játékkonzolokon is. A VRR segítségével az új játékkonzolok képesek a lehető leggyorsabb videokockák megjelenítésére, ami lehetővé teszi a vizuális élmény stabilizálását és javítását. A QFT segítségével a várakozási idő csökken, így a képernyő nem vesz túl sok időt a játékkonzol vagy a grafikus kártya által küldött üzenetek értelmezésére.